INTERIÉROVÍ DIZAJNÉRI z DIZAJNE

Naše interiérové štúdio DIZAJNE sa zaoberá návrhom interiéru a výrobou nábytku na mieru. Založil ho dizajnér Mgr.art. Roman Ficek so svojim spolužiakom z VŠVU dizajnérom Mgr.art. Radovanom Martinčekom v roku 2007. Ateliér sa spočiatku venoval návrhom interiérov a produktovému dizajnu. Aby sme svoje skúsenosti a služby rozšírili rozhodli sme sa v roku 2017 rozbehnúť vlastnú stolársku dielňu na výrobu nábytku na mieru, čím sa nám otvorila jedná podstatná realizačná oblasť v rámci interiérového dizajnu. Naše pôsobenie je hlavne na severe Slovenska v Žilinskom kraji, ale samozrejme robíme projekty po celom Slovensku a taktiež aj u našich západných susedov v Česku. Interiéroví dizajnéri z DIZAJNE stoja pri vašom projekte pri návrhu interiéru, ale aj počas výroby nábytku na mieru. Keď sa návrh interiéru odovzdá, prevezme ho kolega z výroby, ktorý podklady ďalej spracuje do realizácie. Ak sa vyskytne nejaký realizačný problém nájde dizajnové riešenie, ktoré to vyrieši. Celým procesom od návrhu cez výrobu nábytku máte svoj interiér pod dohľadom dizajnéra, čo je základ úspechu.

Interiérový dizajnér Roman Ficek

Interiérový dizajnér Mgr.art. Roman Ficek ( šéfdizajnér )

Interiérový dizajn, architektúra a produktový dizajn sú pre mňa záľubou a vášňou. K práci, ktorá ma napĺňa a je mojim hobby viedla dlhá kľukatá cesta, kde som si musel veľakrát povedať, len vydrž to príde. Vytrvať sa oplatilo a po rokoch námahy si môžem povedať, že robím tú najkrajšiu prácu na svete. Ku kresleniu som mal vždy blízko a od malička som vykazoval známky výtvarného talentu, ktorý som rozvíjal už na základnej škole. Moja cesta k dizajnu začala na strednej škole ( ŠÚV Kremnica ) v roku 1997, kde som absolvoval odbor dizajnu. V tej dobe mal študijný odbor názov ( Tvarovanie priemyselných výrobkov ), bol to nemoderný a zastaralý názov odboru, ale to boli časy dizajnu na Slovensku v 90 tych rokoch. Po skončení strednej školy a úspešných prijímacích pohovoroch na VŠVU Bratislava som strávil 6 rokov štúdia na dizajne ( odbor Product Design ). Vysokú školu som ukončil v roku 2007 magisterským diplomom a v tom istom roku som bol spoluzakladateľ a hlavný dizajnér v interiérovom štúdiu DIZAJNE. Počas fungovania v DIZAJNE som nadobudol bohaté skúsenosti v interiérovom dizajne. Povolanie interiérový dizajnér tak ako ho dnes poznáme, v roku 2007 len začínalo a hlavné epicentrum interiérového dizajnu bolo v Bratislave. Tým, že DIZAJNE pôsobí hlavne na severe Slovenska ( Žilina ), môžem povedať, že som bol pri začiatkoch šírenia sa interiérového dizajnu aj do iných častí Slovenska než je Bratislava. Za ten čas som nadobudol množstvo skúsenosti a užitočných spoluprác v tejto oblasti. Dnes pôsobím v DIZAJNE ako šéfdizajnér a vediem tím interiérových dizajnérov, ktorí pre Vás vytvárajú krásne interiérové návrhy.

Interiérový dizajnér Radovan Martinček

Interiérový dizajnér Mgr.art. Radovan Martinček ( šéf výroby )

Mojim splnenym snom je do detailov dotiahnutý a zrealizovaný interiér pre klienta, vytvoriť umenie, ktoré prináša praktický úžitok. Som šťastný, že sa mi to po rokoch tvrdej práce podarilo a môžem tvoriť hodnotné interiéry pre ľudí. Moje štúdium na VŠVU v Bratislave začalo na oddelení sochárstva, no ukončil som ho ako produktový dizajnér, lebo práve praktické využitie diela mi dávalo väčší zmysel ako voľné umenie. Aby si porozumel drevu musíš ho milovať - to nám hovorila pani učiteľka zo strednej školy. Odbor Umeleckoremeselného spracovania dreva sa mi pod kožu vryl natoľko, že som musel zo sebou dosť bojovať aby som pracoval aj s inými materiálmi. V roku 2007 sme sa so spolužiakom ( teraz kolegom ) rozhodli navrhovať a realizovať interiéry bolo to veľmi ťažké, ľudia túto službu dopytovali minimálne. Dnes už máme okrem ateliéru aj svoju dielňu ( výroba nábytku na mieru ), ktorú práve vďaka skúsenostiam i zo strednej školy vediem. V DIZAJNE som šéf výroby a baví ma doťahovať návrhy do reálnej podoby. Zladiť všetky klientove požiadavky s dizajnom, ergonómiou, funkčnosťou, bezpečnosťou, vybrať správne materiály a zmestiť sa do rozpočtu sú výzvou, ktorá ma núti hľadať nové riešenia, čo je pre kreatívneho človeka potešením. Nemalou kreatívnou prácou je celý proces výroby. Vytvoriť tím, v ktorom každý člen vie presne čo má robiť, zvládnuť moderné cnc technológie na výrobu nábytku to všetko vyžaduje nápady, zapálenie a vytrvalosť. Konkurencia je veľká a tu musíte byť šikovný aby ste na trhu obstáli.

Dizajnéri interiéru sú vytrvalý kreatívci

Interiérový dizajnér je profesionál zodpovedný za estetiku a funkčnosť interiéru. S klientmi spolupracuje pri navrhovaní interiérov, ktoré sú funkčné, ergonomické a vizuálne príťažlivé. Interiérový dizajnér môže pracovať na rôznych projektoch obytných a komerčných priestorov.

Interiérový dizajnér zvyčajne začína projekt stretnutím s klientom, aby prediskutovali jeho požiadavky. Keď dizajnér pochopí klientov zámer a priestor, začne vytvárať dizajnové koncepty a prezentovať ich klientovi na schválenie.

V procese návrhu interiéroví dizajnéri vytvárajú pôdorysy ( dispozičné riešenia ), navrhujú nábytok na mieru, vyberajú materiály a dizajnové prvky, ladia farby a povrchové úpravy, hľadajú nábytok a dekorácie z obchodov. Samozrejmosťou je riešenie osvetlenia, akustiky a plynulosť pohybu v priestore.

Okrem návrhu môžu interiéroví dizajnéri dohliadať aj na realizáciu interiéru. Rozpočet, harmonogram prác, dodávky objednaného tovaru a iné procesy realizácie aby všetko bolo dokončené včas a v rámci rozpočtu.

Interiéroví dizajnéri sa môžu špecializovať na konkrétny typ dizajnu, ako je bytový dizajn, komerčný dizajn. Niektorí sa môžu špecializovať aj na určitý štýl, napríklad moderný, tradičný alebo eklektický.

Aby sa jednotlivec stál interiérovým dizajnérom, mal by mať vzdelanie v odbore interiérový dizajn / architektura alebo v inom príbuznom odbore. Mal by ovládať 3D programy, vytvárať prezentačné vizualizácie v rendrovacích programoch. Interiérový dizajnér by mal mať estetické cítenie, ale aj technické myslenie, mal by ovládať ergonómiu, konštrukciu nábytku, vyznať sa v materiáloch a vedieť poradiť klientovi sa rozhodnúť.

Interiérový dizajnér musí mať silné komunikačné schopnosti a schopnosti riešiť problémy. Musí byť schopný načúvať potrebám klientov a vymýšľať dizajnové riešenia, ktoré tieto potreby naplnia, pričom musí brať do úvahy aj bezpečnosť a funkčnosť. Musí byť schopný pracovať s rôznymi ľuďmi vrátane klientov, dodávateľov a iných odborníkov.

Interiéroví dizajnéri zohrávajú kľúčovú úlohu pri vytváraní funkčných a esteticky príjemných priestorov pre život a prácu ľudí. Sú zodpovední za uvedenie vízie do života a zabezpečenie toho, aby hotový produkt spĺňal klientove požiadavky.

Pridaj sa do nášho tímu

Pridať sa do tímu